A Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség által közzétett tájékoztató szerint különösen jó szolgálatot tehetnek a füstérzékelők, melyből érdemes akár többet is felszerelni a házban. E készülékeket ugyanakkor rendszeresen ellenőrizni is kell: tisztításuk havonta ajánlott, és évente legalább egyszer érdemes elemet is cserélni bennük, illetve jó volna 10 évente újakra cserélni őket.
Ami az éghető anyagokat illeti, a tűzoltóság arra figyelmeztet, hogy soha nem szabad gázolajat, benzint, naftalint vagy egyéb, könnyen lángra lobbanó anyagot használni zárt térben. Az üzemanyagokat és egyéb gyúlékony folyadékokat fém tárolóedényben, légmentesen lezárva kell tartani, s lehetőség szerint ne tároljunk ezekből többet, mint 25 liter. Azt pedig már mondanunk sem kell, hogy szigorúan tilos ezek közvetlen közelében cigarettázni.
A tűzoltóság emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a gázpalackokat soha nem szabad a hőforrások közvetlen közelében tartani vagy tűző napfénynek kitenni, ugyanakkor a palackokat nem szabad nyomásszabályozó nélkül, esetleg sérült tömítéssel vagy tömlővel használni. Fontos figyelni továbbá arra is, hogy a gázpalack stabilan, egyenesen álljon, azaz ne legyen oldalra döntve vagy a földre fektetve. E téma kapcsán a tűzoltóság nyomatékosította azt is, hogy szigorúan tilos a palackból más tárolókba „áttölteni” a gázt, hiszen ez a folyamat is rendkívül veszélyes lehet.
A fűtésrendszerek kapcsán a katasztrófavédelem első és egyik legfontosabb tanácsa, hogy a kéményeket évente legalább egyszer engedéllyel rendelkező kéményseprővel takaríttassuk ki, a füstkivezetőre és a közelébe lógó faágakat pedig vágjuk le. A kályhaajtó elé mindenképp tegyünk egy fém hamutálat, hiszen így a véletlenül kiesett parázs sem okozhat kellemetlenséget, a kiszedett hamut pedig csak fémből készült tárolóedénybe ürítsük, melyet aztán a háztól és a melléképületektől minél távolabb helyezzünk el. Végül, de nem utolsósorban a tűzoltóság azt is ajánlja a kályhát használóknak, hogy lefekvés előtt már ne tegyenek több fát a tűzre, sőt, ha lehet, inkább oltsák el azt teljesen.
Szintén fontos tűzvédelmi tanács, hogy a gyufákat és gyújtókat ne hagyjuk a gyerekek előtt, hiszen egy óvatlan csínytevés is hatalmas károkat okozhat. Ha pedig valaki gyertyát vagy mécsest gyújtana, mindenképp egy stabil, nem gyúlékony tartó használatával tegye ezt, s amennyiben elhagyja a szobát, a lángot mindenképp fújja el. A nyílt lángok használatával kapcsolatban a tűzoltóság arra is felhívja a figyelmet, hogy tilos a gázpalack tömítését, nyomásszabályzóját vagy a tömlő épségét láng segítségével ellenőrizni, ehhez továbbra is a jól bevált szappanos-vizes megoldást javasolják.
Amennyiben valaki égetés révén szabadulna meg pl. a kertből kikerült növényi hulladéktól, fontos, hogy a háztól és a gazdasági melléképületektől megfelelő távolságra gyújtsa be a csomót, az égést pedig a teljes folyamat ideje alatt felügyelje, s mielőtt elhagyja a helyszínt, a hátramaradt parázshalmot mindenképp öntse le vízzel.
A tűzoltóság a dohányosok számára is megfogalmazott néhány jótanácsot. Mint hangsúlyozzák, nem ajánlott az ágyban cigarettázni, főleg akkor nem, ha az ember fáradt vagy az éberségére hatással levő gyógyszert szed. Égő cigarettát soha ne hagyjunk felügyelet nélkül, a hamuzó kiürítése előtt pedig nem árt egy kis vízzel gondoskodni róla, hogy minden csikk valóban kialudt.
Az elektromos berendezések kapcsán a tűzoltóság arra hívta fel a figyelmet, hogy szigorúan tilos házilag improvizált vagy meghibásodott berendezéseket, kábeleket, kapcsolókat stb. használni, és nem ajánlott a rendszert sem leterhelni sem nagyon sok fogyasztó szimultán használatával. Hangsúlyozzák továbbá, hogy a vasalót, a rezsót, az árammal üzemelő radiátort és az ezekhez hasonló eszközöket soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni, ha azok még mindig áram alatt vannak. Amennyiben mégis tűz alakulna ki, a gyors közbelépés érdekében érdemes a lakásban egy poroltót vagy egy tűzoltó takarót tartani, melyekkel még csírájában elfojthatók a lángok.
Ha mégis menekülésre kerülne a sor
Ezen tanácsok mellett érdemes ugyanakkor arra is nagy figyelmet fordítani, hogy mi történik, ha mégis tűz ütne ki a lakásban. A tűzoltóság szerint érdemes az egész családdal – beleértve a gyerekeket is – átbeszélni, hogy tűz esetén milyen menekülési útvonalakat lehet használni, illetve mindenki figyelmét fel kell arra hívni, hogy az épület elhagyásakor a padló közelében, azaz pl. leguggolva vagy négykézláb kell közlekedni, mert ott a legkisebb a mérgező füst koncentrációja.
Végezetül a tűzoltóság arra is felhívja a szülők figyelmét, hogy ha a gyerekeket egyedül hagyjuk otthon, ne zárjuk rájuk anélkül az ajtót, hogy ne hagynánk nekik is egy kulcsot. Az elmúlt évek tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy a tűzesetekben elhunyt gyermekek nagy részének esélye sem volt a túlélésre, mivel nem tudtak kijutni a lángokban álló, kulcsra zárt ingatlanból.